O komorní činohře

Komorní Činohra (KoČ) je moderní činoherní divadlo, které se ve své inscenační tvorbě zaměřuje především na současnou světovou dramatiku. Většinu textů uvádí v české, někdy také světové premiéře.

Historie souboru

1997 - 2001  KoČ, nestátní nezisková organizace – občanské sdružení, byla založena režisérem a hercem Jiřím Bábkem v roce 1997 jako Naše dobrovolné divadelní družstvo (Nddd). Její vznik byl motivován úspěšnou inscenací hry Johna Osbornea Ohlédni se v hněvu, kterou Jiří Bábek, ještě jako fyzická osoba, produkoval v roce 1996 v Divadle v Řeznické. V tomto divadle pak postupně uvedlo Nddd ještě inscenace her Film vo správnym chlapovi, Kráska z Leenane a Simpatico. V Divadle Gong KoČ uvedla dramatizaci románu Oidipova cesta.

 

 

2001 - 2008 V roce 2001 se divadelní sdružení, již jako Komorní Činohra, stěhuje do malostranského Divadla Na Prádle (DNp). Tady najde „domovskou" scénu až do roku 2008 a uvede zde Popeleční večeři, Hvězdy na jitřním nebi, Návrat pana Leguena, Probouzení, Ellinga a Kjella Bjarneho, Balady v žargonu, Sleeping Around, Neidentifikovatelné lidské ostatky, Orchestr, Pacienta doktora Freuda.

Výraznou epizodou tohoto období jsou povodně v roce 2002, které DNp vyřadily z provozu na celý rok. KoČ nachází v této době útočiště v Divadle v Celetné, kde uvede premiéru Tance na konci léta. Výjimečným počinem je pak inscenace Dostojevského Bílých nocí v prostoru vytopené kavárny DNp, která udržovala zdevastovaný prostor v aktivním kontaktu s diváckou obcí. Ke slavnostnímu znovuotevření po rekonstrukci povodněmi zničeného divadla pak KoČ sehraje Frašku o kádi.

 

 

2009 - 2013 V lednu 2009 se Komorní Činohra stává nájemníkem prostoru Malé scény Divadla pod Palmovkou. Tady během února 2009 až května 2013 uvedla Kitty Flynn, Pana Kolperta, Sen, Jak jsem se učila řídit, Noc bohů, Chopina v porcelánu, November, Paniku, Ženu a megeru, Skromnost a sérii více než třiceti originálních inscenovaných tematizovaných písničkových pořadů uváděných v cyklu Okolostolalala. I tady však Komorní Činohru dohnal vodní živel...

V květnu 2013 jsou sklepní prostory Divadla pod Palmovkou zaplaveny vodou z Rokytky a technické zázemí, které je zde instalováno, elektroinstalace, kotly, vzduchotechnika, jsou poničeny takovou měrou, že k obnovení provozu divadla dojde až v září 2014.
A tak se tedy Komorní Činohra opět stěhuje, tentokrát do nového Divadelního klubu Troníček ve Vladislavově ulici č. 22 v Praze 1...

 

OKOLOSTOLALALA

Volné společenství účinkujících, které se v létech 2011 až 2014 v Komorní činohře v cyklu originálních inscenovaných tematizovaných pořadů věnovalo písničkářské tvorbě interpretované v souvislostech historických i kulturních, zároveň však s důvěrou v přesvědčivost a výmluvnost písniček samotných.